всичко за времето

Атмосферно налягане(барометрично налягане)

Атмосферно налягане

Въздушната обвивка на Земята - атмосферата - оказва налягане върху нейната повърхност и различните предмети по нея. Във всяка точка то е равно на теглото на вертикалния стълб въздух с единично напречно сечение /налягането е сила, действаща върху единица площ/, простиращ се от нивото, на което тя се намира, до горната граница на атмосферата.

Атмосферното налягане е един от най-важните метеорологични елементи, но за неговото съществуване дълго време не са подозирали. След неуспешния опит на Аристотел да докаже, че въздухът има тегло, в продължение на 2000 години се е смятало, че той е абсолютно лек.

През 1643 година Торичели прави опит със стъклена тръба, дълга 100 см и запушена в единия край. Стъклената тръба е напълнена с живак и е обърната надолу, като отвореният и край бил потопен в чашка, също пълна с живак. Една част от живака се изляла в чашката, но една част останала в тръбата. Височината на живачния стълб била 13.6 пъти по-малка от височината на водата, т.е. около 76 см или воден стълб с височина 10 м. Успоредно с живака била напълнена и стъклена тръбичка с вода. Следователно, атмосферното налягане на повърхността на живака в чашката или на водата в езерото се уравновесяват от налягането на живачен стълб с височина 76 см или воден стълб с височина 10 м.

Изводите на Торичели били потвърдени от опитите на Паскал във Франция. Паскал трябвало да измери налягането на различни височини. Това било направено на връх Пюи дьо Дом /1467 м/ и в подножието му, в гр. Клермон Феран - живачният стълб на върха наистина се оказал по-къс, отколкото долу. Така Паскал доказал, че атмосферното налягане намалява с височината.

За измерване на налягането най-напред били използвани тръби на Торичели, за това е било прието то да се изразява в милиметри живачен стълб /mmHg/. По-късно е въведена единицата - милибар /mb, mbar/. 

При измерване на атмосферното налягане в метеорологията се използват главно следните видове барометри:

  • течни барометри /живачни/, действащи на основата на хидростатиката;

  • деформационни барометри /анероидни/, основани на свойствата на твърдите тела;

  • газови барометри, основани на свойствата на газовете;

  • хипсотермометри или термобарометри, основани на зависимостта на точката на кипене на течностите от външното налягане.

Сила на вятъра

Таблица на Бофорт
Бал
(Бофорт)
Название
на вятъра
Скорост
на вятъра
м/с
Външни признаци
0Щил0 - 0,5
(0)
Димът се издига вертикално. Знамената и листата на дърветата са неподвижни.
1Тих0,6 - 1,7
(1)
Димът се издига наклонено и показва посоката на вятъра. Люлеят се отделни листа.
2Лек1,8 - 3,3
(2,5)
Усеща се леко подухване. Знамената се люлеят леко. Листата от време на време шумолят.
3Слаб3,4 - 5,2
(4,5)
Листата и тънките клони постоянно се движат. Високата трева и житата започват да се люлеят. Вятъра развява знамена и вимпели.
4Умерен5,3 - 7,4
(6,5)
Започват да се движат тънките клони на дърветата. От земята се вдига прах. По високата трева и житата пробягват вълни. Знамената се изпъват.
5Полу силен7,5 - 9,8
(8,5)
Клатят се клоните и тънките стволове на дърветата. Гората шуми. Изпъват се големите знамена
6Силен9,9 - 12,4
(11)
Клатят се дебелите клони на дърветата. Гората шуми. От време на време тревата и житата полягат на земята. Телеграфните жици бучат.
7Доста силен12,5 - 15,2
(14)
Люлеят се стеблата на дърветата, огъват се дебелите клони. Трудно се върви срещу вятъра. Чува се свиренето на вятъра около сградите и неподвижните предмети.
8Много силен15,3 - 18,2
(17)
Клатят се големите дървета, чупят се тънките клони и сухите съчки. Движението срещу вятъра се забавя. Шумът на прибоя на големите езера и морето се чува на големи разстояния.
9Щорм18,3 - 21,5
(20)
Наблюдават се неголеми повреди по постройките. Чупят се големите клони на дърветата. Отместват се леките предмети от местата им.
10Силен щорм21,6 - 25,1
(23)
Наблюдават се разрушения. Чупят се някой дървета.
11Жесток щорм25,2 - 29
(27)
Наблюдават се значителни разрушения. Чупят се стволовете на дърветата.
12УраганПовече от
29
Катастрофални разрушения. Дърветата се изскубват с корените си.
 
В момента разглеждате олекотената мобилна версия на уебсайта. Към пълната версия.